Jak konie w galopie

Mówi się, że są trzy najpiękniejsze rzeczy na świecie. Jedną z nich jest koń w galopie. Jazda konna to zdecydowanie wspaniała dyscyplina sportowa. Obejmuje nie tylko jazdę wierzchem, ale również powożenie, rajdy, woltyżerkę (akrobatyka, gimnastyka na koniu), ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, reining (powożenie w stylu western) oraz jeden z najbardziej widowiskowych konkursów, który zapracował sobie na miano odrębnej dyscypliny jeździeckiej – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, który jest sprawdzianem zarówno konia, jak i jeźdźca i wymaga od obu ogromnego doświadczenia. Ostatnimi czasy jazda konna staje się coraz popularniejsza, choć wiele osób wciąż jest nieprzekonanych. Nic dziwnego, skoro te piękne i mądre stworzenia, choć przyjacielskie, wciąż są wielkimi i silnymi zwierzętami. Nie można zapominać o zagrożeniach płynących z tego sportu. Konie są płochliwe, więc zdarzają się wypadki. Ponadto nie każdy może w ogóle rozpocząć lekcje, najlepiej skontaktować się wcześniej z lekarzem i upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Jest to sport dla wytrwałych. Początki jazdy są trudne i polegają najczęściej na ćwiczeniu anglezowania (rytmiczne unoszenie się w rytm końskich kroków). Jest więc to z początku zajęcie monotonne i, niestety, dość bolesne. Ponieważ jazda konna stymuluje przede wszystkim mięśnie ud, łydek i pośladków, najbardziej obolałe są właśnie one. Jednak wbrew pozorom wszystko dzieje się łagodnie i stopniowo, dlatego jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Powoli zachodzą też inne zmiany. Z czasem poprawia się wydolność serca oraz praca układu krążeniowego i oddechowego, obniża się ciśnienie, zatrzymują wady postawy, poprawia się poczucie równowagi i koordynacja ruchowa, a także zwiększa odporność na stres, poprawia zdrowie psychiczne i emocjonalne. Ponadto, każda godzina jazdy, pozwala spalić 300 do 600 cal. A co najważniejsze wzmacnia się nasza wrażliwość i uczymy się kochać każdy bolący mięsień, który boli dzięki koniom.

Na Opolszczyźnie znajduje się kilka stadnin. Między innymi w Opolu, Zielinie, Kluczborku, Mosznej, Pietni, Kawaladzie i Lubieni. Warto jednak samemu poszukać w swojej okolicy, bo, a nuż okaże się, że mieszkamy w pobliżu jednej z nich. 

MiJa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sporty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>